AOL, Yahoo ve Microsoft'tan İttifak!

AOL, Yahoo ve Microsoft'tan İttifak!
Microsoft, AOL ve Yahoo'dan reklam rekabeti için Google ve Facebook'a karşı ittifak...

AOL, Microsoft ve Yahoo büyüyen pazarda mücadele etmek ve hakimiyeti ele geçirmek için güçlerini birleştirdi. Bu ortaklık, şirket ürünlerinin satılamsı için birbirlerine reklam izni vermesi şeklindedir. Üçlü ittifakın her üyesi 2008 yılından bu yana her yıl Google ve Facebook'un gölgesinde kalarak önemli bir yer kaybetti. AOL, online görüntülü reklam satışlarının 2008 yılında %7,6'dan %4,2'e düşmesi ile en büyük düşüşü almıştır. Aynı süreçte Google DoubleClick 2008 yılında reklam hizmetinde %3,2'den %9,3'ü yükselerek 3,2 milyar dolar ciro arttırmıştır. Sosyal ağ sitesi olan Facebook'ta hiç kimsenin beklemediği bir şekilde büyürek pazardaki payını %2,8'den %16,3'e çıkarmıştır. Dünyanın en popüler web sitelerinden biri olmasının yanı sıra kullanıcıları hakkıda bilgi zenginliği nedeniyle Facebook'u demografik hedefli reklam oluşturmada oldukça cazip kılmaktadır. AOL, Mücrosoft ve Yahoo bir ittifak oluşturarak bu piyasada eski güçlerini geri kazanmayı umut ediyor. 

Reklam Alanı Değiştirme
Sosyal ağ profilleri ve ticaret bilgileri, kullanıcıların online para harcama gibi kişisel detayları reklamverenleri internet kullanıcılarına erişebilir hale getirmektedir. Reklamverenler daha rekabetçi olmak için mümkün olduğu kadar hedef kitleye ulaşmaya çalışmaktadır. Google ve Facebook'un AOL ve Yahoo'ya göre daha izlenimli bir taban oluşturması reklam performansında daha başarı olmasına neden olmaktadır

Başarılı Olmak İçin Çok Küçük?
Facebook ve Google'ın pazar payından almak ortaklığın işleyişi ile görülecektir. Microsoft'un bu aralar durgun, Yahoo'nun bir geçiş dönemi geçirmesi ve AOL'un zemin kaybediyor olması üç şirketin reklam ittifakında nasıl bir yol alabileceğini kimsek tam olarak kestirememekte. Bu üç şirketin ortalama olarak durgun bir dönem sergilemesi Google ve Facebook'un son birkaç yıl içinde almış olduğu payı geri almak için uzun bir süreye ihtayacı olduğu da apaçık ortada.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi