Android'de çoklu kullanıcı desteği için ipucu

Android'de çoklu kullanıcı desteği için ipucu
Yeni bir keşfe göre Android, bu önemli eksiğini bir sonraki sürümünde kapatacak!

Android'in kaynak kodunda çoklu kullanıcı desteğine dair bazı ipuçları keşfedildi. Android işletim sistemi şu an kullanıcılar arasında geçiş yapma gibi bir özelliği desteklemiyor, ancak böyle bir özellik sayesinde birden fazla kullanıcının kendi uygulama verilerine ve sistem ayarlarına sahip olabileceği düşünülüyor.

 

Şu anki tabletleri bir başkası ile paylaşmanız mümkün olmuyor. Bir uygulamaya oturum açtığınızda tüm uygulama verileriniz eşitleniyor ve tekrar oturum açmanıza gerek kalmıyor. Ancak tabletinizi bir başkasına verdiğinizde örneğin Facebook'un web sürümünü kullanmak zorunda kalıyorlar.

 

Android Police'in Android'in kaynak kodunda bulduğu ilk ipucu, kilit ekranı kodlarında bulunuyor. Yeni eklenen onUserChanged methodu, kullanıcı değişikliği yapıldığında kilit ekranının gösterilmesini sağlıyor. Değişikliklerden bir tanesinin Nisan 2011'de yapıldığı, uygulamaların verileri /data/data yerine data/user/0 dizininde saklanıyor. Bu değişiklik, Android'in son sürümlerine sahip cihazlarda gözlenebiliyor.

 

"Multi-user - 1st major checkin" adındaki diğer ipucu ise bir üst menü yoluyla kullanıcılar arasında geçişi sağlıyor. Ancak bu menünün test amaçlı geliştirilmiş olma ihtimali var.

 

Google, bir sonraki Android sürümünü henüz duyurmamış olsa da bu bulgular, yeni Android'de kullanıcılar arasında geçiş özelliğine kavuşabileceğimizi gösteriyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi