Android ve diğerleri

Android ve diğerleri
Şunu kabul etmek gerekirki Apple gerçekten çok büyük bir iş başardı. Hatırlayalım Iphone çıkmadan önceki akıllı telefonları; Pazar da ağırlıklı windows mobile vardı ve o da insanı çileden çıkaracak...

Şunu kabul etmek gerekirki Apple gerçekten çok büyük bir iş başardı. Hatırlayalım Iphone çıkmadan önceki akıllı telefonları; Pazar da ağırlıklı windows mobile vardı ve o da insanı çileden çıkaracak şekilde sorunlu çalışıyordu. Palm ise sadece belirli bir kitlenin ötesine geçememişti.

Iphone ilk piyasaya sunulduğunda, belkide herkesin aklında olan bir soru; bu çılgın telefon gerçekten de başarılı olabilicekmiydi. İnsanların bir telefona daha doğrusu bir akıllı telefona bakış açısını tamamen değiştirdi. Uzunca bir süre karşısına Windows Mobile ve Smybian tabanlı akıllı telefonlar çıkıp durdu ama hiç biri bir Iphone un ulaştığı başarıya ulaşamadı. Ulamaması da gayet normaldi çünkü donanım özellikleri ile sadece Iphone ile yarışmaya kalkıştılar. Kullanıcının bir akıllı telefonu nasıl görmek istediğine pek değinmediler.

Google ise açık kaynak kod üzerine inşa edeceğini duyurduğu ve etrafına da dünya devi mobil şirketleri alarak oluşturduğu open handset alliance birliğini 2007 yılında kurarak Apple ın Iphone karşısında ki en büyük rakibi doğmuş oldu.

Android ilk telefonunu 2008 yılı son çeyreğinde pazara sunmasına rağmen beklenmedik bir şekilde dünya akıllı telefon pazarının %40 ın dan fazlasını 3 yıl gibi kısa bir süre içinde eline geçirdi. Evet Android şu anda dünyanın en fazla kullanılan mobil işletim sistemidir.

Bu rakam belki de daha öncesinden şu andaki duruma ulaşabilirdi, fakat bunda ki en büyük engel Android de fragmantasyon engeli idi. Yani eğer bir uygulama geliştiricisiyseniz Android üzerinde, her ekran boyutuna uygun bir uygulama yazmalıydınız. İlerleyen versiyonla bu fragmantasyon sorunu kısmen de olsa çözüldü fakat Ice Cream e kadar bu sorun halen devam etmekteydi. Google Ice Cream yani Android 4.0 ı duyurduktan bu sorunuda artık ortadan kaldırmış oldu. Artık hem tabletler için hem de diğer mobil cihazlar için tek işletim sistemi olacak.

Bundan sonra Android platformu üzerinde çalışan geçmişe göre çok daha hızlı bir şekilde artaracaktır ve bu da platform üzerinde uygulama zenginliğini beraberinde getirecektir.

Bir çok insan açık kaynak kodlu bir platformun başarılı olmayacağını düşünmekte, buna da en büyük argümanları olarak Linux un Windows karşısındaki başarısızlığını göstermektedirler. Bu şekilde düşünen insanlara bence güzel yanıt, Apple ile Microsoft arasındaki rekabeti göstermek olacaktır. Microsoft un şu anda dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olmasının en temel sebebi, başkaları tarafından alınıp rahatlıkla kullanılabilen bir işletim sistemi olmasıdır. Apple ise sadece kendi belirlediği donanımlarlar ve kendi belirlediği şartta işletim sistemini çalıştırmaktadır. İşte Android mobil pazarda, bir Windows tur, ve iOS da Apple ın iOS udur.

Elbette pazarda sadece iOS ve Android bulunmamakta, bunların yanında yeni yüzüyle Windows Phone ve Blackberry de bulunmakta. Windows Phone çıkığından bu zamana kadar istenilen başarıyı elde edemedi, sonrasında Microsoft un Nokia ile anlaşmasından sonra, Pazar analizlerine göre akıllı telefon pazarından ciddi pay alacaktır. Tabi bunda “Windows” markasının etkisini unutmamak gerekecektir.

Sonuç olarak; Iphone insanların gözünde, akıllı telefon olarak kullanacakları bir cihazdan çok artık bir sembol olarak kullanılmaya başlanmıştır. Android ise etraflıca düşünen bir insan için geleceğini en parlak platform olarak ortaya çıkmaktadır.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi