Android telefon nasıl güncellenir?

Android telefon nasıl güncellenir?
Manuel android akıllı telefon veya tabeletinizi güncelleyebilirsiniz.

Android işletim sistemli akıllı telefon veya tablet kullanıyorsanız çıkan güncellemeleri beklemeden bir kaç basit adım da telefonunuzu ya da tabletinizi güncelleyebilirsiniz. Yazımızda anlatacaklarımız tamamen Google Nexus serisi akıllı telefon veya tabletlere yöneliktir. Diğer akıllı telefon veya tablet üretici firmaların ürettikleri mobil cihazları güncellemek tamamen üreticinin çıkaracağı güncellemey bağlıdır.

Google Nexus serisi mobil aygıtlar işletim sistemi olarak salt android (diğer üretici firmalar aygıtların üzerinde kendi özellieştirilmiş android işletim sistemlerini kurmaktadılar) cihazlar olduklarından Google Android işletim sistemini güncelledikten kısa bir süre sonra güncel versiyonu bulamk mümkün.

Şimdi ilk önce yapılması gereken telefon veya tabletinizin geliştiri moduna alınması gerekiyor. Bunu da Ayarlar->Telefon Hakkında->Geliştirme numarası(Build Number) a 7 kez ard arda tıklamanız gerekiyor. Bu kadar basit. Bu adımdan sonra telefonunuz manuel olarak güncellemeye hazır hale gelecektir.

Bundan sonraki adım telefonunuzu kapatıp, Ses kısma tuşu + Power butonuna aynı anda basmak. Sonra ses açma kapama tuşlarını kullanarak recovery mode'a geliyoruz. Recovery mode'u seçtikten sonra Power butonuna bir kez tıklıyoruz. Biraz bekledikten sonra android logosu ekrana gelecektir. Yere yatmış tamir edilmeye ihtiyaç duyan bir robot :)

Ses açma tuşuna bir kez basıp "upload file by adb" tam hatırlayamadım cümleyi fakat gördüğünüzde anlayacaksınız. Artık akıllı telefon veya tabletiniz manual olarak güncellemeye hazır olmasına az kaldı :)

Sıradaki adım ise telefon ya da tabletinizi artık hangisine güncelleme işlemi yapacaksanız USB ile bilgisayarınıza bağlamak. Bağlantıyı yaptıktan sonra muhtemelen bilgisayarınız sürücüye ihtiyacı olacaktır.Deneyeceğiniz bir kaç tane USB sürücüsü var burda bir tanesi Google USB driver diğeri de bazen google usb driver sorun çıkarabiliyor. Bu durumda universal usb driver denemenizi öneririm. Eğer bu ikiside telefon veya tabletinizi bilgisayarınıza düzgün bir şekilde tanıtmanıza yardımcı olmadıysa telefon veya tablet üreticilerin kendi usb sürücülerini de deneyebilrisiniz. Fakat ilk iki seçenek büyük olasılıkla işinizi çözecektir.

Windows 8.1 x64 üzerinde sürücü yüklemem universal usb driver ile mümkün oldu. Google USB sürücüleri maalesef Windows 8.1 x64 üzerinden düzgün çalışmadı.

Bir sonraki aşama ise aşağıdaki listeden size uygun güncellee dosyasını indirmeniz. Hangi cihazı kullanıyorsanız ona uygun güncelleme dosyasını indirmeye dikkat edin.

Dosyayıda indirdikten sonra tavsitem dosyanın ismini kısa bir isim yapmanız.Uzun ve karmaşık bir dosya ismi ile iniyor güncelleme.Update gibi bir isim vtercih edebilirsiniz.

Şimdi sıra güncellemeyi telefonunuza göndereceğimiz küçük uygulamayı indirmeye sıra geldi.ADB/Fastboot u ya da Android SDK'yı indirerek güncellemeyi telefona gönderebileceğiniz uygulamayı da indirmiş olacaksınız. Android SDK'nın inmesi oldukça zaman alabiliyor size tavsiyem işinizi hızlı halletmek için ADB/Fastboot'u indirmeniz.

Telefonu bilgisayara takıp USB sürücüsünü de düzgün bir şekilde yükledikten sonra Çalıştır->cmd (komut satırı istemcisi) çalıştırıyoruz ve ADB/Fastboot'u kurduğumuz adb.exe dosyasını kullanmamız gerek.

Bundan sonra tek bir komut ile adb sideload <dosya_adı> güncellemeyi telefon veya tabletimize göndermiş oluyoruz. Bundan sonrasını telefon veya tabletimiz artık hangisini güncelliyorsak hallediyor. Yükleme bittikten sonra mobil cihazımızı yeniden başlatarak güncelleme adımlarını tamamlamı oluyoruz.

Bu yöntem şu anda piyasada olan tüm Nexus serisi mobil aygıtlara uygulanabilir. Google sunucularından son güncellemeyi indirip bu yöntemle beklemeden telefonunuzu hızlıca güncelleyebilirsiniz.

Tavsiye : 

- Güncelleme dosyanızı (update.zip olarak ismini değiştirdiğimiz dosya) adb.exe nin bulunduğu klasöre koyun. dosya yerini uzun uzun yazıp göstermenize gerek kalmayacaktır.

- USB sürücünün universal sürücüyü burdan da indirebilirsiniz.

- Güncellemeden önce mutlaka telefonunuza yedek alın. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi